Φιλική εκτόνωση της Ένωσης, ικανοποιημένος ο Χιμένεθ

Ένα ξέσπασμα περίμενε ο προπονητής της Α.Ε.Κ Μανόλο Χιμένεθ αλλά και οι παίχτες της ομάδας. Πραγματοποιήθηκε στο Ο.Α.Κ.Α την Παρασκευή 16/3 η φιλική αναμέτρηση με την ομάδα της Λαμίας…μία επιθυμία που ο Ισπανός τεχνικός την ήθελε »διακαώς» για την κατάλληλη εγρήγορση των παικτών του με αποτέλεσμα να βρίσκονται στα επιθυμητά επίπεδα μετά από την απόφαση του Υφυπουργού αθλητισμού Βασιλειάδη για την πρόσφατη διακοπή του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ένωση νίκησε με ένα εντυπωσιακό 5-0 με τον Χιμένεθ να πραγματοποιεί διάφορες δοκιμές και στα δύο ημίχρονα,φέρνοντάς του στο α’ ημίχρονο μια τριπλέτα σκοραρίσματος από τους εκρηκτικούς Γιακουμάκης (ένα με πλασέ στο 29’ και ένα με απευθείας σουτ στο 45’), τον «χαμένο» ουσιαστικά σε λεπτά συμμετοχής Αϊντάρεβιτς με τρομερό σουτ στο 1΄ λεπτό και δώρο μια ασίστ στον Γιακουμάκη, αφήνοντας μια μικρή γεύση στον Χιμένεθ πως έχει ακόμα να καταθέσει αγωνιστική ψυχή, τον Μπακασέτα με μία ασίστ στον «bomber» της αγωνιστικής Γιακουμάκης και τον Μασούντ,κάνοντας αθόρυβη αλλά και αποδοτική δουλειά μέσα στο παιχνίδι,έδωσε την ασίστ με σέντρα στον Αϊντάρεβιτς. Μόνο ικανοποιημένος δεν έμεινε από την εικόνα που έδειξε η ομάδα του,όχι μόνο προς το αγωνιστικό κομμάτι που ανεξαρτήτως κατάστασης υπερέχει σε όλα τα επιπέδα, αλλά είναι και η ποδοσφαιρική σοφία που έχει διδάξει φέτος ο προπονητής στους παίκτες του έχοντας στο μυαλό τους πως δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός από την νίκη των παιχνιδιών…είτε είναι αγώνας πρωταθλήματος,είτε είναι φιλικό,είτε είναι οικογενοιακό διπλό. Θέλει να κρατήσει αυτό το κίνητρο του πρωταθλητισμού που έχει διαδώσει και μέχρι στιγμής θα προσπαθήσει να το διατηρήσει με ακόμα ένα φιλικό την Τετάρτη 21/3 με τον Παναιτωλικό.